VijestiNajaveRecenzijeSound Of VisionKolumneSpecialForumImpressumSearchFAQ
infobox: OSCAR FOR NERDS...

KOMENTARI:

Još nema komentara na ovu kolumnu

Trenutno niste ulogirani pa ne možete ni dodavati komentare
« povratak
Kolumna: OSCAR FOR NERDS...

Kolumna: OSCAR FOR NERDS... OSCAR FOR NERDS...
(10.02.2004.)

ili 12 potpuno beznačajnih stvari o Oscarima kojima nekog definitivno možete ostavit' bez teksta

Mislite da smo Vam u prilogu "Oscar 4 dummies" otkrili toplu vodu što se "pozlaćenog ćelavca" tiče? Ne?! Drž'te dakel gaće, prave pikanterije glede najglamuroznije filmske nagrade tek slijede... Pred vama su naši "special featuresi" za one koji žele znati nešto više... Lejdiz end džentlmen POPcORN praudli priznets "Oscar 4 nerds"...
HopeU'll like it!

Oscar 4 nerds

1. ZA POČETAK JOŠ NEKOLIKO DETALJČIĆA O SAMOJ FIGURICI
Prve dvije godine "zlatni dečko" bio je u stvari sazdan od pozlaćenog bakra (ako ćemo ono baš provodit' kemijsku analizu riječ je bila o slitini bakra, kositra i antimoina) nakon toga spomenutom bakru se dodaju nešto plemenitije legure srebra i nikla i dalje brižljivo skrivene pod plaštom 24-karatnog zlata.

2. HM? NEBI SE REKLO DA JE RIJEČ O NARUČITO SKUPOJ IZVEDBI?
Pa i nije, čitava stvarčica u kompletu s postoljem vrijedi točno 250$ uz jednu malu pripomenu, naime svi dobitnici Oscara moraju se obvezati da mališana neće prodavati - izuzev naravno samoj Akademiji.

3.OK. IMALI JOŠ NEŠTO VRIJEDNO SPOMENA VEZANO UZ FIGURICU?
Možda tek zgodan podatak da premda se izgled same figure nije mijenjao od kada je kompanija "Dodge Trophy" iz Illinoisa ručno izradila njen prvi primjerak, samo postolje jest. Naime prvotna njegova izvedba od belgijskog crnog mramora koju je dizajnirao Frederic Hope, asistent Oscarovog oca Gibbonsa, kasnije je zamijenjeno postoljem od metala. Čak su i dimenzije baze varirale sve dok 1945. godine nije usvojen standard koji vrijedi i danas.

4. ONA PRIČICA SA IMENOM JE SKROZ ZGODNA, IMAL' JOŠ NEKA PIKANTERIJA NA TU TEMU?
Eh, ako baš hoćete ostaviti dojam pravog znalca, možete nakon što ispričate obje verzije "krštenja" Oscara onako uzgred spomenuti da se premda je teško reći koja je priča prava sa sigurnoću može ustvrditi da je poznati hollywoodski kolumnist Sidney Skolsky bio prvi koji ga je u jednom od svojih pisanih priloga nazvao upravo tako. Bilo je to 1934. godine i već na slijedećoj dodjeli svi su mališanu tepali: "Oscaru, Oscarčiću zlato moje najbolji u ovom filmu tko je?".

5. ŠTO JE? NEŠTO STE SE UZVRPOLJILI?
Paaa, iako sam samo prije nekoliko crta ustvrdio da se izgled i veličina same figure nije mijenjala od njenog prvog dodjeljivganja do danas to i nije posve istina. Naime u razdoblju od 1934. do 1960. godine dodjeljivali su se Oscari za najbolje dječje glumačke izvedbe koji su bili isti kao i svi ostali osim što su kako je to samoj kategoriji i priličilo bili minijaturni.

6. POSEBAN DRAŽ ČITAVOJ CEREMONIJI DAJE I ONAJ ŠTOS SA ZAPEČAĆENIM OMOTNICAMA ZAR NE?
Tako je, iako je i to relativno nova stvar. Naime prilikom dodjele prvog Oscara imena pobjednika znala su se točno tri mjeseca ranije, potom je to skresano na tjedan dana, a spomenuti sustav zapečaćenih omotnica, čime se osigurava potpuna tajnost rezultata glasovanja do same ceremonije uveden je tek 1941. godine.

7. TU TAJNOST NETKO JAMČI I ODRŽAVA?
Naravno, riječ je o pravnom zastupniku AMPAS-a tvrtki "Price Waterhouse" koja je već više od pola stoljeća odgovorna za prebrojavanje i tajnost rezultata. Adresa? "pis of kejk"

PRICE WATERHOUSE
400 SOUTH HOPE STREET
L.A., CLIF. 90071-2889
U.S.A.

8. IMA LI MOŽDA JOŠ KOJA TVRTKA KOJU BI TREBALO SPOMENUTI KAD JE DODJELA OSCARA U PITANJU?
Neizostavno bar još jednu, Harry Winstons jewelry...
Nijedna ceremonija dodjele ne protiče bez ovog imena. Naime spomenuta cijenjena hollywoodska draguljarnica gotovo u pravilu snabdijeva svojim nakitom (da nebi bilo nesporazuma, iznajmljuje ga) sve zvijezde na ceremoniji. Ukupna vrijednost zlata, srebra, platine i ostalih skupocjenih kovina i kamičaka o ušima, vratovima i ostalim ekstremitetima sudionika jedne ovakve ceremonije dosiže vrtoglavu vrijednost od 30-tak miljuna dolara.

9. OK, DAKLE CEREMONIJA ZAVRŠI I ŠTO ONDA? SVI SE RAZIĐU KUĆAMA?
Ma kakvi, pravi provod tek onda počinje. Kad se zvanični dio najveće predstave na svijetu završi, njeni sudionici okupljaju se u malim i neformalnim grupama i kako bi sredili dojmove i izmijenili eventualne komentere najčešće pohitaju na Governor's Ball u Bevrly Hilton na Beverly Hillsu ili pak Vanity Fair kod Mortona (ma gdje to bilo).

10. ZAR NEĆEMO U OVIM IZLAGANJIMA UOPĆE DOTAKNUTI STATISTIKU?
Eh, mislim da već i vrapci na grani znaju koji je film dobio najviše nominacija u povjesti, a koji ih je najviše i osvojio. Ajmo mi malo o nečem drugom, čisto onako za promjenu. Recimo znate li koja je filmska veličina u svojim cjelokupnim filmskim opusom tijekom o ve 71 godinu duge tradicije postigla najbolji omjer kvantiteta i kvaliteta? Riječ je o čovjeku kojeg mnogi opisuju kao možda ne najboljeg producenta među redateljima ali definitivno najboljeg redatelja među producentima, Williamu Wyleru. Tijekom 35 godina ovaj legendarni filmaš sakupio je 11 nominacija za režiju i 13 nominacija za najbolji film, sjetite se samo Ben-Hura (e da, da, taj William Wyler). Hrpa vrsnih glumaca koja je prodefilirala kroz njegove filmove u spomenutom razdoblju sakupila je ukupno 13 Oscara za svoje uloge, zajedno sa Oscarima koje su osovojile njegove filmske ekipe ukupan broj penje se na 39. Spomenimo samo još jednu sitnicu, u čitavom tom periodu (od preko 30 godina) Wyler je režirao samo 25 filmova!

11. SVE JE TO FINO I KRASNO NO IMA LI U CIJELOJ TOJ PRIČI HRVATSKIH FILMOVA I HRVATSKIH FILMAŠA?
Naravno da ima, nogometnim riječnikom šest gol šansi od kojih je jedna urodila zlatnim zgoditkom. Riječ je od Oscaru u kategoriji kratkometražnog animiranog filma koji je 1961. godine osvojio crtić "Surogat" scenarista Rudolfa Sremca i redatelja Dušana Vukotića u produkciji "Zagreb filma". Nominacije za Oscara osvojili su "Cesta duga godinu dana" Giuseppe De Santisa(1958.), "Deveti krug" Franceta Štiglica (1960.) i "Bitka na Neretvi" Veljka Bulajića (1969.) u kategoriji najboljeg filma sa neengleskog govornog područja. Zatim slijede jo šdvije nominacije u kategoriji kratkometržanog crtanog filma i to za "Igru" Dušana Vukotića (1963.) i "Tup-Tup" Nedeljka Dragića (1973.).

12. REKLI STE 12 STVARI, JEDNA FALI?
E pa varao sam, dvanaest je tu samo zato što je riječ o barem donekle okruglom broju. Ali evo da barem forma bude zadovoljena. Prvoj  ceremoniji dodjele Oscara, održanoj 16. Svibnja 1929. Godine u Roosvelt Hotelu (što gdje? Pa u Hollywoodu) bilo je prisutno 250 uzvanika a svi Oscari  podjeljeni su u rekordnom roku od 4 minute i 22 sekunde.

« povratak dahh
© 2003 popcorn.hr