VijestiNajaveRecenzijeSound Of VisionKolumneSpecialForumImpressumSearchFAQ
infobox: OSCAR FOR DUMMIES...

KOMENTARI:

Još nema komentara na ovu kolumnu

Trenutno niste ulogirani pa ne možete ni dodavati komentare
« povratak
Kolumna: OSCAR FOR DUMMIES...

Kolumna: OSCAR FOR DUMMIES... OSCAR FOR DUMMIES...
(25.01.2004.)

ili 12 stvari koje bi trebali znati dodjeli Oscara, a ne znate i bilo vas je sram pitati

Pred nama je, kao i na početku svake filmske godine, period nestrpljivog očekivanja dodjele ovogodišnjih Oscara. Nema filmskog fana koji nije čuo za ovu najrazvikaniju, najglamurozniju i najkontroverzniju filmsku nagradu no ukoliko imate problema sa sitnim detaljima vezanim za nju ili pak njenom poviješću svakako bacite oko na ovaj prilog...

PRIPOMENA: Autor je isti ovaj tekst svojevremeno (1999. godine) objavio u popularnom internet magazinu Corner , no nebrinite njegova je aktualnost neprolazna...

oscar1

oscar2

1. ŠTO JE OSCAR?
Fakat dummie a? OKAY, Oscar je popularni naziv za godišnju nagradu američke Akademije filmskih umjetnosti i znanosti (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, skr. AMPAS). Dodjeljuje se od 1928. godine i zasigurno je ako ne najznačajnije i najcijenjenije ono barem najpoznatije, najrazvikanije i najprestižnije filmsko priznanje uopće. Slijedom toga sam čin svečanog ceremonijala njene dodjele jedan je od najglamuroznijih i medijski najpraćenijih događaja u svijetu zabave i šire.

2. MA NE STVARNO, ŠTO JE OSKAR?
A to ste mislili, pa što ne pitate? Oscar je pozlaćena statueta visoka točno 34 centimetra (za one van metričkog sustava 13,5 inča...pojma nemam koliko je to u pixelima) i teška nešto manje od 3 kilograma (preciznije 2,90 kg.). Prikazuje čovjeka koji objema rukama prekriženim na grudima drži mač stojeći na roli filma. Ljudi zaslužni za njegovo umjetničko uobličenje su dizajner Cedric Gibbons i kipar George Stanley. Ne miriše ni na što posebice.

3. A IME O SVEZNAJUĆI, ODAKLE MU IME?
Pa 'vako. Premda je kako sam to već prije spomenuo dodjela nagrada počela 1928. zlatni dečko ostao je bezimen sve do godine 1931. kada je napokon dobio nadimak koji i danas nosi. Što koje? Pa Oskar... e ajmo se malo dić sa ušiju i ukjučit' mozak, može? Usmena i pismena predaja razilaze se oko pitanja tko je momčiću sa mačem bio krsni kum. Prema jednoj slava pripada bibliotekarki Akademije gđi. Margareth Herrick koja je ugledavši kipić prvi put uzviknula: "Bože, isti moj ujak Oscar!" (Pierce). Po drugoj ime je smislio prvi muž slavne Bette Davis, Harmon Oscar Nelson jr. Bilo kako bilo ime je po svoj prilici savršeno pasalo stasi toj figurici i ostalo u službenoj, poluslužbenoj i neslužbenoj uporabi do dana današnjeg.

4. TKO UOPĆE DODJELJUJE OSKARA?
Članovi AMPAS-a njih oko 5000. No nije oduvijek tako, naime sam način dodijele tijekom godina nekoliko puta se mijenjao. Prve dvije godine primjerice nagradu je dodjeljivalo ekskluzivno društvo od samo nekoliko najutjecajnijih članova Akademije. Kasnije su nominacije za nagradu isticali su svi njeni članovi a pravo glasovanja na osnovu tih nominacija imali su svi djelatnici filmske industrije, samo godine 1937. npr. glasovanju je pristupilo 15.000 ljudi. Nakon toga su prvi i drugi zamijenili mjesta pa su djelatnici isticali kandidature a članovi Akademije odlučivali o pobjednicima. Napokon 1957. ustalio se princip koji spomenusmo na poče tku a taj je da o nominacijama i o pobjednicima odlučuju samo članovi Akademije.

5. OK ČLANOVI AKADEMIJE ZNAČI DRMAJU BUBNJEM, A NA KOJI NAČIN?
Spomenuti članovi Akademije svaki u svojoj kategoriji najprije tajnim glasovanjem odlučuju o 5 nominacija (ranije ih je znalo biti i više) po kategoriji (po principu glumci nominiraju glumce, redatelji redatelje itd...), potom se one javno ističu obično mjesec i pol do dva prije same dodjele nakon čega svi članovi pristupaju glasovanju za jednu od nominacija nakon kojeg se dobija i konačni pobjednik.

6. NARAVNO...
Naravno ima izuzetaka. Izuzetak je kategorija najboljeg filma izvan engleskog govornog područja za koju je do godine 1956. nagradu dodjeljivao upravni odbor Akademije (Board of Governor) a nakon toga njeno posebno tijelo pod nazivom Foreign-Language Film Awards Comitee.

7. ZGODNO...
Pa ako se i šalite, ovo potonje naime omogućuje da se neki (govorno) strani film istobno nađe nominiran u dvije vrlo važne kategorije, najboljeg filma i najboljeg filma izvan engleskog govornog područja što je recimo bio slučaj 1999. godine sa Benignijevim remek djelom "Život je lijep" i godine 1969. sa filmom Coste Gavrasa "Z".

8. POSTOJE LI NEKI POSEBNI UVJETI KOJE FILMOVI MORAJU ISPUNJAVATI DA BI UOPĆE DOŠLI U OBZIR ZA NOMINACIJU?
Postoje, oni naime da bi uopće mogli sudjelovati u utrci za Oskara moraju igrati u kinima na području Los Angelesa (za strane filmove bilo gdje na području USA) barem tjedan dana u godini za koju se kandidiraju. Sam princip nominacija stranih filmova uređen je posebnim pravilima, primjerice dozvoljena je samo kandidatura i nominacija samo jednog filma iz pojedine zemlje.

9.  A KATEGORIJE, ŠTO JE S NJIMA?
Broj kategorija varirao je s vremenom. Kategorije za najbolji film, režiju, glumca, glumicu, scenarij (posebno za originalni a posebno za adaptaciju) i kameru dodjeljuju se od početka.  Od godine 1936. uvodi se i kategorija za fotografiju (posebno za crno-bijelu odnos no kolor fotografiju). Godine 1967. kada crno-bijeli filmovi gotovo iščezavaju ponovno se dodjeljuje jedinstvena nagrada. Pojavom zvuka javljaju se Oscari za tzv. zvučnu komponentu filmskog djela (ton, glazbu i naslovnu pjesmu) zatim na red dolaze koreografija, kostimografija, scenografija, montaža, specijalni efekti, kategorije dokumentarnog i animiranog filma, sporedna ženska i muška uloga (1936.), najbolji film sa neengleskog govornog područja (1947.) itd...

10. IMA NAGRADA KOJE SE TIJEKOM CEREMONIJALA DODJELJUJU A NISU OSCARI ZAR NE?
Tako je, na svečanost dodjele nagrada američke filmske akademije prigoda je da se odaju i posebna priznanja (Gordon E. Sawyer Award, Irwing G. Thalberg Memorial, Academy Award of Merit itd…) ljudima koji su svojim djelom posebno zadužili filmsku umjetnost.

11. USPRKOS SVEMU NAVEDENOM SAM OSCAR I NIJE JAMSTVO DOBROG I VELIKOG FILMA, MI SLIM NEMA KVALITATIVNU TEŽINU JEDNOG "ZLATNOG GLOBUSA"?
Vrlo dobro zapažanje, još ćete vi meni izrast u pravog znalca! Dakle točno je da je Oscar poprilično precijenjena filmska nagrada. Česte su i žestoke kritike izvan a bogami i unutar same Akademije da se pri samom nominiranju i nagrađivanju filmova s vremena na vrijeme popušta pod publicitetom koji prati pojedino filmsko djelo, njegovom utršku na box offisu pa čak i običnom sentimentu prema pojednim filmskim veličinama, te da se Oskarom nerijetko pokušavaju ispravljati davno nanesene nepravde čime se naravno istovremeno nanose nove (sjetite se samo koliko je dugo jedan Spielberg "pušio" kod Akademije).

12. AKO JE TAKO ČEMU ONDA TOLIKA ZALUĐENOST OSCARIMA MEĐU LJUDIMA OD FILMA KOJIMA JE SVE TO VJEROJATNO KRISTALNO JASNO?
Nema tu velike misterije. Oscar je veliki plus za onog tko ga te večeri prigrli u naručje. Premda u načelu kao nagrada umjetnicima donosi samo umjetničku satisfakciju, dakle nikakva konkretna lova nije vezana uz njegovo ime, taj zlatni mulac svome sretnom vlasniku na dulje vrijeme osigurava daljne angažmane dižući mu pritom cijenu na tržištu. Što se samog filma tiče procjena je među stručnjacima da primjerice nagrada u kategoriji najboljeg filma donosi otprilike 20 milijuna dolara extra profita na kino blagajnama. A ako dragi moji to nije 20 milijuna razloga za nervozno grickanje noktiju tijekom ceremonije onda stvarno neznam što jest...

 

« povratak dahh
© 2003 popcorn.hr