VijestiNajaveRecenzijeSound Of VisionKolumneSpecialForumImpressumSearchFAQ
infobox: DAN KAD SE ZEMLJA ZAUSTAVILA / The Day the Earth Stood Still

HRVATSKI NASLOV:
DAN KAD SE ZEMLJA ZAUSTAVILA
NASLOV ORIGINALA:
The Day the Earth Stood Still
ŽANR:
Drama / Znanstveno Fantastični (SF)
GLAVNE ULOGE:
Keanu Reeves, Jennifer Connelly, Jon Hamm, John Cleese, Jaden Christopher Smith
CREW:
Redatelj: Scott Derrickson
Scenaristi:Ryne Douglas Pearson i David Scarpa
Producenti: Paul Harris Boardman, Erwin Stoff i Gregory Goodman
DATUM IZLASKA:
11.12.2008.
TRAILER:
The Day the Earth Stood Still
Official Trailer (HD)
WEB:
The Day the Earth Stood Still
KOMENTARI:

Još nema komentara na ovu najavu

Trenutno niste ulogirani pa ne možete ni dodavati komentare
« povratak
Najava: DAN KAD SE ZEMLJA ZAUSTAVILA / The Day the Earth Stood Still

Najava: DAN KAD SE ZEMLJA ZAUSTAVILA / The Day the Earth Stood Still DAN KAD SE ZEMLJA ZAUSTAVILA
(The Day the Earth Stood Still ) Release date: 11.12.2008.

Nova verzija znanstveno-fantastičnog klasika iz 1951. o humanoidnom izvanzemaljcu Klaatuu (Keanu Reeves) koji dolazi na Zemlju u pratnji neuništivog, teško naoružanog robota noseći upozorenje svjetskim vođama da će nastavak njihove agresije dovesti do uništenja Zemlje od moćne izvanzemaljske vrste koja nas promatra izdaleka. Dok se svjetske vlade i znanstvenici utrkuju s vremenom kako bi riješili zagonetku njegovog dolaska, Helen (Jennifer Connelly) i njezin mladi posinak nađu se upleteni u njegovu misiju – i počinju shvaćati što točno znači kada se Klaatua opisuje kao „prijatelja Zemlje“.
DAN KAD SE ZEMLJA ZAUSTAVILA / The Day the Earth Stood Still

Svijet je u krizi. Posvuda vlada nasilje. Građani gube vjeru u svoje vlade. No, ovdje nije riječ o današnjem svijetu: to je slika svijeta iz 1951. godine, vrijeme kad je SF klasik Roberta Wisea Dan kad se Zemlja zaustavila po prvi put objavljen. Iako je riječ o mračnoj i uznemirujućoj priči o Klaatuu (Michael Rennie), čovjeku iz svemira koji slijeće upravo u Washington DC kako bi upozorio čovječanstvo, ono što se svima urezalo u pamćenje više od njegovog letećeg tanjura, impozantnog prijatelja robota Gorta i njegove šifrirane poruke („Klaatu barada nikto!“) jest činjenica da u ovoj futurističkoj noćnoj mori glavni neprijatelj nije vanzemaljac, već sam čovjek. Amerika je svoje oružje usmjerila prema Rusiji, a Rusija je uzvratila istom mjerom, dok je ostatak svijeta živio u smrtnom strahu zbog mogućeg sukoba.

Iz današnje perspektive, Wiseov film je sasvim neobična zvjerka usporedimo li ga s današnjim filmovima iz žanra znanstvene fantastike, jer su specijalni efekti prilično rijetki i jednostavni, a tehnika snimanja zasniva se na ingenioznosti radije nego novcu. Kad bi ga sada krenuli nanovo snimati kadar po kadar, današnja bi se publika osjetila zakinutom ponajprije zbog duljine trajanja filma (85 minuta), a da ne spominjemo i prilično jeftinu produkciju. A s obzirom da danas prosječna kino publika sve više okreće leđa crno-bijelim klasicima, mala je vjerojatnost da će se netko osvrnuti na Wiseov original. Stoga kada je Scottu Derricksonu ponuđeno da režira remake ovog njemu omiljenog filma, našao se u nebranom grožđu. Ono što ga je isprva odbijalo jest činjenica da mu je ponuđeno da napravi remake klasika. Ali pogledamo li s pozitivne strane, postojala je realna opasnost da ovaj film padne u potpuni zaborav, da se zagubi u povijesti i za sobom povuče i svoju poruku upozorenja.
U originalu je Klaatu došao na Zemlju kako bi upozorio cjelokupnu ljudsku rasu na štetnost bezumne agresije i nepotrebnost gomilanja nuklearnog naoružanja. U Derricksonovoj nanovo osmišljenoj verziji, čovjek je pronašao nove načine da naškodi sebi i okolišu, zbog čega naši susjedi iz svemira moraju intervenirati. „Valjda je autodestrukcija stvar naše ljudske prirode,“ komentira Derrickson. „Borba protiv toga je doista teška borba, a posebno je zanimljivo kad to promatra netko sa strane, pogotovo netko poput vanzemaljca – pogled autsajdera koji na vrlo strog način promatra ljudsku sklonost ka autodestrukciji. Način na koji se danas uništavamo zapravo vrlo nalikuje problemima koji su bili aktualni tijekom pedesetih godina prošlog stoljeća. Jer, iako su se neki od aspekata promijenili, ta se sklonost samouništenju, kroz nasilje i cikluse nasilja, zasigurno ne mijenja. Jednaka je, ako ne i strašnija, od one nekadašnje.“

Ipak, ovaj film nije tek obična lekcija iz moralnosti. Površno gledano, ovo je film o Klaatuu koji dolazi na Zemlju kako bi je očistio i obračunao se s virusom zvanim čovječanstvo. Ali dogodilo se nešto što mu je promijenilo odluku, odnosno, konkretnije, on poprima neke ljudske kvalitete i svoje odluke zasniva upravo na toj ljudskoj komponenti. Ovaj film na dobar način publici daje do znanja da uništavamo Zemlju, a da pritom nije nametljiv.


Nakon što je odlučio snimiti ovaj film, Derrickson je krenuo okupljati glavne glumce, a ulogu Klaatua odlučio je povjeriti Keannu Reevesu, a Jennifer Connelly dobila je ulogu Helen, žene koja ga štiti. Reeves, iako savršen za ulogu kojom se proslavio britanski glumac Michael Rennie, nije odmah prihvatio ponudu.

Keannu je bio zabrinut oko toga kako premostiti rascjep između uloge vanzemaljca koji ujedno ima i ljudske emocije, jer ono što se u filmu dešava jest postepena humanizacija ovog stvora, a on je želio znati što je to što će povezati ove dvije strane.Reevesova izvedba lika Klaatua, iako sličnog izgleda kao i neočekivani junak iz originala, nekako je mračnija od svojeg prethodnika iz 1951.

„U našoj verziji,“ komentira, „Klaatu je nešto zloslutniji. Ja sam zemljin prijatelj, ali ne jednako topao i mucast kao gospodin Rennie, iako je njegova izvedba bila stvarno izvanredna. Ali u samom originalu, Klaatu je nekako idealiziran. Nosio je u sebi neke kršćanske duhovne kvalitete, iako je istovremeno imao i dozu naturalizma – bio je više nalik čovjeku od samog čovjeka. Moja izvedba Klaatua je nešto manje naturalistična od one Michaela Renniea iz 1951. Nekako je drugačija. U mojoj izvedbi, Klaatu otkriva svoju ljudskost postepeno tijekom filma, za njega je to neka vrsta putovanja.“

Uloga Jennifer Connelly još je jedno zanimljivo odstupanje od originala, jer prezentirana kao znanstvenica igra puno aktivniju ulogu u razvoju događaja. U originalu, ovaj lik je bila obična kućanica, ali u ovoj verziji ona je astrobiologinja s afro-američkim posinkom iz braka s vojnikom ubijenim u Iraku.

U ovom slučaju, Helen ima podršku kolege znanstvenika, utjecajnog Profesora Barnhardta, kojeg igra britanski komičar John Cleese u rijetko ozbiljnoj ulozi.

Ovo je definitivno visokobudžetni film, ali prema današnjim standardima taj budžet nije previsok. Puno stvari smo možda željeli isprobati, ali jednostavno nije bilo dovoljno vremena. Stoga smo se za inspiraciju ponovno osvrnuli na original. I što je najzanimljivije, nismo odustali niti od jednog koncepta, samo smo pronašli zanimljive načine da ih ostvarimo.“

Derrickson ipak ne želi razotkriti rezultate tih rasprava, tako da ih publika mora sama pronaći gledajući film. Primjerice, nije želio otkriti što se dogodi kad se Zemlja konačno zaustavi ili kako će predstaviti Gorta, ali neke od preinaka i svježih redateljskih zahvata dao je naslutiti. Kao što je natuknuto u press materijalima koji su se pojavili prije samog izlaska filma, čini se da će novo-dizajnirani Gort pomalo nalikovati originalu, a Klaatuov svemirski brod je napredovao od tradicionalnog tanjurastog oblika do svjetleće kugle.

Iako je produkcija Dana kad se Zemlja zaustavila iz 2008. zasigurno daleko skuplja od verzije iz 1951. godine, film je u jednom važnom segmentu definitivno daleko širi. U originalu, Klaatu je krenuo ravno do američkog predsjednika, što je prilično usko sagledavanje globalne političke situacije. „Mjesto slijetanja smo izmjenili, tako da Klaatu sada slijeće u New York,“ objašnjava Stoff, „a jedan od razloga zašto smo to tako osmislili jest to što nismo htjeli napraviti film o Americi. Stoga smo izmjenili jednu od pretpostavki filma iz 1951. godine, a ta je da bi vanzemaljac u pohodu Zemlji zasigurno poželio upoznati predsjednika SAD-a. Odlučili smo da će se naš vanzemaljac obratiti Ujedinjenim Narodima. Zato on slijeće u Central Park. Dodatno, bez petljanja u politiku, znali smo da će do izlaska ovog filma u SAD-u doći do promjene vlasti, što znači da će američka publika tada imati pomalo izmjenjenu sliku samih sebe.“

Reevesa posebno zanima kako će ova ljudska drama djelovati na modernu publiku, koja nije navikla uz kokice konzumirati i nešto pametno. „Lik kojeg igra Jennifer Connelly u filmu ima jednu od završnih rečenica,“ otkriva nam. „Ona kaže 'Sada je naš trenutak,' a to je vrlo zanimljiva izreka jer se može dvojako protumačiti. Mogla bi se protumačiti kao 'Ovo je naš trenutak da počnemo iznova,' ili pak kao 'Ovo je naš trenutak da krenemo prema kraju.' Ta je rečenica sjajna; nekako je živa i ima odjeka, a ja se nekako nadam da će ovakav komercijalni holivudski film, uz sva uložena sredstva i ispričanu priču, osim zabave ipak potaknuti i neke zanimljive rasprave. Način na koji danas živimo mogao bi imati katastrofalne posljedice, a ovaj film to nastoji rasvjetliti. Stojimo na rubu i krajnji je trenutak da se promjenimo.“


« povratak Petar Popovski
© 2003 popcorn.hr