VijestiNajaveRecenzijeSound Of VisionKolumneSpecialForumImpressumSearchFAQ
infobox: HAPPY BIRTHDAY, NORMA JEAN!

KOMENTARI:

Još nema komentara na ovaj tekst

Trenutno niste ulogirani pa ne možete ni dodavati komentare
« povratak
Special: HAPPY BIRTHDAY, NORMA JEAN!

Special: HAPPY BIRTHDAY, NORMA JEAN! HAPPY BIRTHDAY, NORMA JEAN!
(01.06.2004.)

Personifikacija hollywoodskog glamura, seks simbol '50-ih koji je opstao i do današnjih dana, Marilyn Monroe jedna je od ikona 20. vijeka.  Sve je započelo kada je 18-godišnja Norma Jean, radnica u tvornici padobranske opreme, snimljena za propagandne potrebe ratne kampanje tj. za dizanje morala junacima na ratištima diljem svijeta. Tu je otkriva fotograf David Conover i nudi posao, koji Norma objeručke prihvaća želeći pobjeći iz siromašne svakodnevnice. Postaje poznata pozirajući gola za kalendar "Zlatni snovi", a nakon toga pojavila se na naslovnicama 33 nacionalna magazina. Uloga nevjerne žene koja koristi izgled da bi manipulirala ljudima i koju ubija suprug (Niagara, 1953.) bila joj je odskočna daska u karijeri, a komedija "Muškarci više vole plavuše" (1953.) definitivno je potvrđuje kao superzvijezdu. Proglašena je novom boginjom seksa, a popularnost povećava udajom za nacionalnog sportskog heroja, zvijezdu baseballa Joe Di Maggia. Ostalo je povijest...
mm

Rođena 1. lipnja 1926. u Kaliforniji, imala je sve osim glamuroznog djetinjstva. Njena majka Gladys Baker rodila ju je kao vanbračno dijete. Gladys je radila kao montažer na filmu u RKO studiju, ali je, kada je Normi bilo sedam godina, radi psihičkih problema i nervnog sloma smještena u instituciju za mentalno oboljele. Mala Norma Jean većinu djetinjstva provodi po sirotištima i ustanovama za zbrinjavanje napuštene djece, s obzirom da je se otac Edward Mortenson odrekao još prije rođenja. Sa 11 godina je prihvataju prijateljičini roditelji, sa kojima živi sve do njihove selidbe. Pošto nisu imali sredstava da je povedu sa sobom, 16-godišnja Norma suočena je sa prvim velikim izborom u svom životu: udati se ili natrag u sirotište.
Izbor pada na Jimmyja Doughertyja, sa kojim se zabavljala šest mjeseci i čija žena postaje 19. lipnja 1942. "Ona je bila slatka, velikodušna i religiozna djevojka koja je voljela biti mažena", prisjećao se kasnije Jimmy, kojeg je, ako je vjerovati biografima, Norma Jean zaista i voljela. Možda bi ovo bio happy end priče o nesretnom djetinjstvu da Dougherty nije bio poslat na pacifičko ratište, a Norma počela raditi u tvornici oružja. Tu je sasvim slučajno otkriva fotograf David Conover, slikajući za Yank magazin žene koje daju doprinos ratu. Mali zlatni rudnik donijet će ovom fotografu mnogo novaca, s obzirom da Norma preko njega nalazi prve poslove modela, od kojih sama zarađuje pet dolara po snimanju. Neke od njenih slika privukle su Howarda Hughesa, direktora studija RKO, za koji je radila njena majka, koji joj je ponudio ugovor. Međutim, opiturana u plavo, razvedena i sa imenom svoje bake, Norma je već postala starleta u 20th Century Foxu. Tako je rođena Marilyn Monroe.
Prvu ulogu na filmy Marilyn je imala u "The Shocking Miss Pilgrim", snimljenom 1947. Male uloge igrat će sve do 1950, kada dobiva ulogu u "The Asphalt Jungle" Johna Hustona, da bi kasnije te godine igrala u "All About Eve", koji joj je donio naredne poslove. Iako je u sljedeće tri godine snimila veliki broj filmova, uloga u "Niagari" ju je od glupe plavuše pretvorila u pravu glumicu. Paralelno sa filmovima raste i njena slava. Bilo je dovoljno samo da se pojavi u javnosti pa da sve stane. Muškarcima je od nje zastajao dah, a žene su masovno pituravale kosu u plavo. Marilyn se 14. siječnja 1954. udaje za čuvenog baseball igrača Joea DiMaggia, kojeg je upoznala dvije godine ranije na ugovorenom sastanku. "Ne znam da li sam zaljubljena u njega", izjavila je za novine nakon što se saznalo za njihovu vezu, "ali mi se sviđa više nego ijedan drugi muškarac do sada." Brak koji je počeo medenim mjesecom u Tokiju, za vrijeme kojeg je Marilyn obišla američke trupe u Koreji, završio je nakon devet mjeseci. Joe nije mogao podnijeti slavu svoje supruge, ali ju je nastavio voljeti sve do svoje smrti.
Iako ju je proslavio, Marilyn je odlučila odbaciti image glupe plavuše, pa se 1955. seli u New York, gdje počinje uzimati satove glume u studiju čuvenog Leeja Strasberga. Godinu dana kasnije pokreće vlastitu filmsku kompaniju, koja je producirala filmove "Bus Stop"  i "The Prince and the Showgirl", u kojem je nastupila uz Sir Laurencea Oliviera. Ova dva filma dozvolili su joj demonstraciju talenta i početak dobivanja ozbiljnijih uloga ("Some Like It Hot" donosi joj Zlatni globus za najbolju glumicu u komediji).
U New Yorku upoznaje svog omiljenog pisca, dramatičara Arthura Millera, za kojeg se udaje 29. lipnja 1956. Dok su bili u braku, Arthur je, specijalno za Marilyn, napisao scenarij za film "The Misfits", u kojem je nastupila sa Clarkom Gableom. Oboma će ovo biti posljednji snimljeni film. Marilyn je film snimila u sjeni raspada braka sa Millerom, od kojeg se i službeno razvela samo tjedan dana prije nego je film pušten u distribuciju. Na rubu nervnog sloma, nekoliko sedmica nakon premijere, Marilyn je primljena u psihijatrijsku ustanovu radi uživanja u prekomjernim količinama alkohola i droga. Ovo ju je koštalo i posljednjeg započetog filma "Something's Got To Give", na čijem se snimanju pojavljivala sporadično, pa ju je studio tužio za 750.000 dolara odštete za neprofesionalno ponašanje. Parnica nikada nije okončana.
Ovo je, kažu, i vrijeme kada počinje njena navodna veza sa predsjednikom J. F. Kennedyjem i njegovim bratom Robertom. Nezaboravan momenat ostat će rođendanska pjesma koju je Marilyn otpjevala Johnu pred TV kamerama i predstavnicima svih američkih medija. U isto vrijeme priča se da je održavala vezu sa čelnim ljudima mafije, koji su, kaže teorija zavjere, planirali ubojstvo Kennedyjevih. Postoji i legenda o malom crvenom dnevniku u koji je Marilyn zapisivala svoje intimne susrete sa predsjednikoim (I bratom) i svim ljudima mafije, te o tome kako je planirala da održi press-konferenciju na kojoj bi bilo sve razjašnjeno. Nije stigla. Dva dana prije planirane konferencije i nekoliko dana prije ponovnog vjenčanja sa DiMaggiom, za kojeg se pristala ponovo udati, nađena je mrtva u svome stanu.
U kratku i uzbudljivu životu okusila je i frustracije nesretna djetinjstva, kao i traume svjetske slave i popularnosti, izgrađene na hollywoodskim komedijama.  U ranim jutarnjim satima 6. kolovoza 1962. Eunice Murray, spremačica, svojim je ključem otključala kuću u kalifornijskom Brentwoodyju. Nekoliko minuta kasnije, u krevetu u spavaćoj sobi naći će beživotno tijelo svoje poslodavke. Opružena preko kreveta, mrtva Norma Jean Baker ostat će tako još četiri sata do dolaska prvih patrolnih kola i liječnika Leeja Grensberga, koji će proglasiti smrt od prekomjerne doze tableta za spavanje, koje joj je svojeručno prepisao. U kasnijim izdanjima svih američkih novina na naslovnim stranama osvanut će ogromni naslovi: Marilyn Monroe je mrtva!
Premda je policija objavila da je umrla od prevelike doze tableta za spavanje, mnogi su sumnjali u tu priču. Razlog smrti vjerojatno su njezine veze s Kennedyjima i mafijom. Živjela je brzo, bila osvježenje i novost u tiplogiji star sistema, umrla je misterioznom smrću i postala jednim od najpoznatijih lica na našem planetu ostavljajući iza sebe horde imitatora (Jane Mansfield, Mammie van Doren, Diana Dors, Sheree North, Anita Ekberg...).  Za njenu smrt okrivljeni su CIA, FBI, mafija i klan Kennedy. Bez obzira na sve, sahranjena je na Corridor of Memories br. 24 u Westwood Memorial Parku u Los Angelesu. Godinama nakon toga na njen grob stizale su svakog trećeg dana ruže koje je slao DiMaggio.  Na dan kad je umrla, Marilyn je imala 36 godina. Snimila je 30 filmova i ostavila jedan nazavršen. Naučila nas je kako su dijamanti najbolji prijatelji djevojke, pretvorila hladan zrak iz podzemne željeznice u najseksipilniju stvar na svijetu i postala ikonom 20. vijeka. Takvom da je izdavač "Playboya" Hugh Hefner platio miliijunn dolara za komadić zemlje pored njenog groba gdje će jednoga dana biti sahranjen. Omiljene boje bile su joj blijedo-ljubičasta, crna, bijela i crvena, voljela je Clarka Gablea i Gretu Garbo, posljednja knjiga koju je čitala bila je "How Stanislavski Directs" Michaela Gorchakova, večerala je u Romanoff'su u Hollywoodu i pila Dom Perignon iz 1953. I umrla potpuno sama. Tragična ju je smrt uzdigla do simbola usamljenosti filmskih zvijezda.

MOŽDA NISTE ZNALI...
* Marilyn Monroe je bila obećana glavna ženska uloga u filmu "Sedam godina vjernosti" kako bi isti mogao postići dobar rezultat na kino-blagajnama.  Lik po imenu Vicky bio je napisan isključivo po mjeri naše junakinje, kao i pjesma Heatwave.

* "Muškarci više vole plavuše" je u prvom trenutku bio otkupljen od Foxa kao film u kojem se trebala pojaviti Betty Grable. Ipak, nakon uspjeha filma "Niagara" (1953.) s Marilyn Monroe, čelnici studija mijenjaju mišljenje i vjeruju  kako u rukama imaju potentniju i jeftiniju glumicu od Grablove, koja do tog trenutka zarađuje 150,000 dolara po filmu, dok Marilyn zarađuje 18,000. Potonja inzistira na ponavljanju kadrova usprkos Hawksovom zadovoljstvu na račun onih prvih. Kada su Foxovi čelnici upitali Howarda Hawksa što je potrebno učiniti ne bi li se snimanje filma ubrzalo, ovaj im je odgovorio:"Imam tri sjajne ideje: zamijenite Marilyn, napišite novi scenarij, po mogućnosti kraći od sadašnjeg…ili pronađite drugog redatelja."

* U istome filmu Marilyn nosi večernju haljinu od zlatnog sukna s utkanim metalnim nitima, istu onu haljinu koju je prije nje nosila Ginger Rogers u filmu "Dreamboat" (1952.).

* U sceni "Ain't There Anyone Here For Love", pad Jane Russell u bazen bio je posljedica nespretnosti. Kada je vidio kadar u jednoj od svojih dnevnih projekcija, Howard Hawks je odlučio isti ostaviti u samome filmu.

* U originalnoj kino najavi filma "Muškarci više vole plavuše", Jane i Marilyn su prikazane između plesača na dječjem igralištu. Tijekom istoga kadra trebala je biti otpjevana pjesma "Sunshine, Sunshine" koja se nalazi u broadwayskoj verziji, ali je ovdje izbačena.

* Glasovita pjesma "Diamonds are a Girl's Best Friend" bila je sinkronizirana od strane Marilyn. Njezina izvedba pjesme digitalno je ubačena u zvučnom studiju.

* Kakve li ironije! 9-mjesečni brak između Marilyn Monroe i Joea DiMaggia službeno je raskinut tijekom snimanja "Muškarci više vole plavuše".

* Klasičan kadar u kojemu propuh iz podzemne željeznice podigne haljinu Marilyn Monroe snimljen je na križanju avenije Lexington i 52. ulice na Manhattanu. Originalan kadar ipak nije upotrijebljen. Veliki Billy Wilder (Dvostruka odšteta, Bulevar sumraka, Neki to vole vruće) uprizorio je istu scenu u studiju, te dobio kadar kojim je bio zadovoljniji.

 

MM KOD NAS

Pola Debevoise: Želim se udati za Rockfellera.
Schatze Page: Kojeg?
Pola Debevoise: Bilo kojeg.
Marilyn Monroe & Lauren Bacall (Kako se udati za milijunaša, 1953.)

Prije 3 godine dana cijeli svijet je obilježio 75. godišnjicu rođenja Marilyn Monroe, jedne od najvećih hollywoodskih zvijezda u povijesti i svakako najpoznatije plavuše na svijetu. Tom prigodom u muzeju Hollywood Entertainment, u Los Angelesu, otvorena je izložba "Sretan rođendan, Marilyn" a cijela manifestacija popraćena je i promocijom tzv. DVD Diamond Collection kojom prilikom se na novom mediju po prvi put pojavio i njen najpoznatiji film, "Neki to vole vruće", film koji je Američki filmski institut proglasio najboljom komedijom svih vremena. Godinu dana kasnije ponavlja se ista stvar, ovaj put na hrvatskom tržištu i to povodom 40. godišnjice smrti MM.
Tijekom 14-godišnje karijere Marilyn je snimila 30 filmova (Scudda Hoo! Scudda Hay!, 1948., Dangerous Years, 1948., Ladies of the Chorus. 1948., Love Happy,  1950., A Ticket to Tomahawk, 1950., The Asphalt Jungle, 1950., All About Eve, 1950., The Fireball, 1950., Right Cross, 1950., Home Town Story, 1951., As Young as You Feel, 1951., Love Nest, 1951., Let's Make It Legal, 1951., We're Not Married, 1952., Clash by Night, 1952., O. Henry's Full House, 1952., Monkey Business, 1952., Don't Bother to Knock, 1952., Niagara, 1952., Gentlemen Prefer Blondes, 1953., How to Marry a Millionaire, 1953., River of No Return, 1954., There's No Business Like Show Business, 1954., The Seven-Year Itch, 1955., Bus Stop, 1956., The Prince and the Showgirl, 1957., Some Like It Hot, 1959., Let's Make Love, 1960., The Misfits, 1961., Something's Got to Give - nedovršen, 1962.) čiji su nosioci filmskih prava različite tvrtke (od kojih danas neke i ne postoje), a hrvatski predstavnik Foxa, Continental film, za kolekciju The Diamond Collection DVD Box Set koja se pojavila na domaćem tržištu, obilježavajući 40-godišnjicu smrti MM, odabrao pet sljedećih naslova: "Autobusna stanica", "Muškarci više vole plavuše", "Kako se udati za milijunaša", "Sedam godina vjernosti" i "Zabava je najljepši posao na svijetu" snimljenih u razdoblju 1953-1956 kada je MM bila na vrhuncu slave, te kao dodatak dokumentarac "Posljednji dani MM".

MUŠKARCI VIŠE VOLE PLAVUŠE
(Gentlemen Prefer Blondes)
1953. Continental/Fox, 97 min.
Režija: Howard Hawks
Scenarij: Charles Lederer prema istoimenoj kazališnoj predstavi Josepha Fieldsa & Anite Loos izvedenoj 1949.
Uloge: Jane Russell, Marilyn Monroe, Charles Coburn, Elliott Reid
Slika: 1.37:1 (full frame)
Zvuk: remasterizirani Dolby Digital 2.0
FILM Remek-djelo hollywoodskog veterana Howarda Hawksa predstavlja nam našu divu rame uz rame s drugom velikom divom Jane Russell, koje kao prijateljice odlaze u svoj veliki pohod na Pariz. Film plijeni Hawksovom jedrinom, nezaboravno uprizorenim scenama, uključujući onu u kojoj Marilyn Monroe spuštajući se niz stepenice pjeva glasovitu pjesmu "Diamonds Are a Girl's Best Friend" (istu će četrdesetak godina kasnije Baz Luhrmann upotrijebiti u svojem filmu Moulin Rouge), duhovitošću Jane Russell, te pjesmama čiji su autori Leo Robin i Jule Styne.
DVD U dodacima se nalazi originalna kino najava, kratki ali interesantni film "Marilyn Monroe and Jane Russell in Cement" o otiscima MM i JR na hollywoodskom Walk of Fame, najave ostalih izdanja dijamantne kolekcije te par promotivnih postera...

KAKO SE UDATI ZA MILIJUNAŠA
(How to Marry a Millionaire)
1953. Continental/Fox, 105 min.
Režija: Jean Negulesco
Scenarij: Nunnally Johnson prema dvjema kazališnim predstavama: "The Greeks Had a Word fo It" (Zoe Akins) i "Loco" (Dale Eunson & Katherine Albert)
Uloge: Betty Grable, Marilyn Monroe, Lauren Bacall, David Wayne, Cameron Mitchell
Slika: 2.55:1 (anamorphic)
Zvuk: remasterizirani dolby digital 4.0
FILM Zabavna priča o tri prijateljice (Monroe, Lauren Bacall i Betty Grable) koje su odustale od traganja za zlatom, naumile pronaći bogataše u mondenom New Yorku, te se za iste udati. Film je imao oscarovsku nominaciju za najbolju kostimografiju...
DVD Osim izvorne kino najave, u dodacima se nalaze (tadašnje) njemačke i talijanske kino najave, zatim dokumentarac "How to Marry a Millionaire in Cinemascope" o restauraciji filma (drugi film uopće koji je snimljen u cinemascopu) te najava ostalih naslova u dijamantnoj kolekciji...

ZABAVA JE NAJLJEPŠI POSAO NA SVIJETU
(There's No Business Like Show Business)
1954. Continetal/Fox, 118 min.
Režija: Walter Lang
Scenarij: Phoebe & Henry Ephron prema priči Lamara Trottija
Uloge: Ethel Merman, Donald O'Connor, Marilyn Monroe, Dan Dailey, Johnnie Ray, Mitzi Gaynor
Slika: 2.55:1 (anamorphic)
Zvuk: remasterizirani dolby digital 4.0
FILM Marilyn tumači ambicioznu zabavljačicu u klasiku koji ujedinjuje dva broadwayska giganta kakvi su bili Ethel Merman i Irving Berlin ne bi li proslavio zlatne dane vaudevilla. Film je imao 4 nominacije za oscara: film, kostimografija, glazba i fotografija...
DVD U dodacima se nalaze dvije izvorne kino najave, zatim portugalska kino najava, priča o restauraciji, promotivni poster te najava ostalih izdanja dijamantne kolekcije...

SEDAM GODINA VJERNOSTI
(The Seven Years Itch)
1955. Continental/Fox, 110 min.
Režija: Billy Wilder
Scenarij: George Axelrod & Billy Wilder prema Axelrodovoj kazališnoj predstavi
Uloge: Marilyn Monroe, Tom Ewell, Evelyn Keyes, Robert Strauss, Victor Moore
Slika: 2.55:1 (anamorphic)
Zvuk: remasterizirani dolby digital 3.0
FILM Komedija koja se zaista može opisati kao stroj za proizvodnju smijeha. Kao oženjen čovjek koji vruće ljetne dane provodi sam, dok se njegova ljepša polovica i dijete odmaraju negdje izvan grada, Tom Ewell jednoga dana dobiva novu susjedu koja istog obara s nogu svojim seksepilom. Scena u kojoj propuh iz podzemne željeznice podigne haljinu naše junakinje sastavni je dio svake iole ozbiljne filmske antologije...
DVD Dodaci sadrže izvornu kino najavu te španjolsku kino najavu, dokumentarac o snimanju filma (Backstory The Seven Year Itch), dvije izbačene scene, informativni profil filma, promotivni poster te najave ostalih izdanja dijamantne kolekcije...


AUTOBUSNA STANICA
(Bus Stop)
1956. Continental/Fox, 105 min.
Režija: Joshua Logan
Scenarij: George Axelrod prema kazališnoj predstavi Williama Ingea
Uloge: Marilyn Monroe, Don Murray, Arthur O'Connell, Betty Field, Eileen Heckart
Slika: 2.55:1 (anamorphic)
Zvuk: remasterizirani dolby digital 4.0
FILM Marilyn, u svojoj prvoj dramskoj i sasvim sigurno najkompleksnijoj ulozi (nedugo nakon učenja glume u glasovitom Actor's studiju lee Strasberga), tumači barsku pjevačicu-skitnicu Cherie koja se nađe na jednoj zabačenoj autobusnoj stanici usred velikog nevremena. Don Murray za svoju je debitantsku ulogu bio nominiran za Oscara u kategoriji najboljeg sporednog glumca...
DVD U dodacima se nalaze izvorna kino najava, prilog o restauraciji filma, prigodni poster, promotivne fotogrfaije te najave ostalih izdanja dijamantne kolekcije...

POSLJEDNJI DANI MARILYN MONROE
(Marylin Monroe: the Final Days)
2001. Continental/Fox, 117 min.
Režija: Patty Ivins
Narator: James Coburn
Slika: 1.37:1 (full frame) & 2.55:1 (widescreen)
Zvuk: dolby digital 2.0

U dokumentarnom filmu "Posljednji dani Marilyn Monroe" producent-redatelj Patty Ivins daje kroniku posljednjih mjeseci Marylinog života te događanja na posljednjem, nikad završenom filmu "Nešto se mora i pružiti" (Something's Got to Give - remake filma "My Favorite Wife", 1940.), čije je snimanje prekinuto nakon što je Marilyn uručen otkaz. Premda je početkom šezdesetih još uvijek slavna i obožavana, kod Marilyn se nazire raskorak između stvorenog mita i osobnih proturječnosti, što rezultira slomovima i ćudljivošću na setu. Stoga ne čudi otkaz, a uz zvijezdino krhko emotivno i fizičko zdravlje, ovaj sjajan dokumentarni film istražuje financijske probleme koje je u to vrijeme trpio 20th Century Fox kao i silnu frustracije perfekcionističkog redatelja kakav je bio George Cukor te njegovih suradnika na filmu, uključujući Deana Martina, uzrokovane nepojavljivanjem Marilyn Monroe na setu. To će, pak, kao posljedicu imati prekoračenje budžeta. Dokumentarni film "Pos-ljednji dani Marilyn Monroe", također, sadrži 40-minutnu rekonstrukciju filma "Something's Got to Give" (materijali nagovještavaju najbolju ulogu MM), koji će kasnije poslužiti kao predložak za film "Move Over, Darling" s Doris Day i Jamesom Garnerom u glavnim ulogama.

« povratak marcelin
© 2003 popcorn.hr