VijestiNajaveRecenzijeSound Of VisionKolumneSpecialForumImpressumSearchFAQ
infobox: MONTY PYTHON'S FLYING CIRCUS

EXTRA SLIKE:
John Cleese
Michael Palin
Graham Chapman
Eric Idle
Terry Jones
Terry Gilliam
KOMENTARI:

Još nema komentara na ovaj tekst

Trenutno niste ulogirani pa ne možete ni dodavati komentare
« povratak
Special: MONTY PYTHON'S FLYING CIRCUS

Special: MONTY PYTHON'S FLYING CIRCUS MONTY PYTHON'S FLYING CIRCUS
(23.01.2005.)

''And now for something completely different''

Britanski humor mnogi smatraju najkvalitetnijim na svijetu. Primjera odličnih i vrlo dobrih britanskih humorističnih serija ima bezbroj: ''Fawlty Towers'', ''Only Fools and Horses'', ''Blackadder'', ''Red Dwarf'', ''Yes, Minister'' (koji je kasnije prerastao u ''Yes, Prime Minister''), ''New Statesman'', ''Bottom'', ''You Rang, Milord'', ''The Young Ones'' i mnoge druge (primjeri novijih su ''Vicar of Dibbley'' i ''Coupling''). Jedan od istinskih bisera britanskog humora, ali i svjetske scene, bila je glumačka družina ''Monty Python''. Ekipu su činili Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Terry Gilliam (jedini Amerikanac u ekipi) i Michael Palin.

'We interrupt this program to annoy you and make things generally irritating for you.''
Prošlo je više od 35 godina od emitiranja prve epizode ''Letećeg Cirkusa''. Družina Monty Python obogatila je sedmu umjetnost svojim pomalo pomaknutim, ali nikad lošim humorom, i skečevima koji će, iako družina odavno nije aktivna, dugo živjeti u srcima mnogobrojnih obožavatelja. Njima u čast, mali osvrt na njihovu bogatu povijest.


EKIPA
Graham Chapman
Graham Arthur Chapman rođen je 8. siječnja 1941. godine. Bio je student medicine na sveučilištu Cambridge. Iako je uspješno završio studij, bavio se medicinom tek nekoliko godina te mu nije trebalo dugo da shvati čime će se baviti u životu – komedijom. Zajedno sa Johnom Cleeseom je bio član ''Cambridge Circusa'' na turneji 1964. te je bio koautor nekoliko epizoda serijala ''Doctor in the House'' prije nego su se ponovno udružili u  ''Flying Circusu''. U privatnom životu Chapman je bio alkoholičar, što je utjecalo na njegov život kao autora i glumca (dok se nije ostavio 1977.), te deklarirani homoseksualac. Živio je s partnerom Davidom Sherlockom pune 24 godine. Umro je 4. listopada 1989. godine (jedan dan prije dvadesetogodišnjice Pythona) od posljedica raka grla.

John Cleese
Najpoznatiji i najzaposleniji Python rođen je 27. studenog 1939. imenom John Marwood Cleese. Studirao je na Sveučilištu Cambridge. Uspješno je završio studij prava. Bio je član prestižnog ''Footlights Kluba'' na Sveučilištu, gdje je uostalom i upoznao ostatak ekipe. Osim što je s Chapmanom bio koautor ''Doctor in the House'', nekoliko je epizoda napisao i samostalno, a zajedno su napravili i ''How to Irritate People''. Bio je najviši član grupe (punu visinu – 1,95 m – je dosegao sa samo 12 godina), a i najagresivniji – tako je barem tvrdio Gilliam. Obožavatelji su ga često maltretirali da izvodi jedan od svojih najpoznatijih skečeva, onaj o Ministarstvu Smiješnog Hodanja. Nakon što je grupa primila pismo bijesnog obožavatelja koji je mrzio Cleesea, objavili su da je Cleese ubijen, pa se ni ne pojavljuje u posljednih šest epizoda (tj. U četvrtoj sezoni serijala). Pojavljivao se u mnogobrojnim serijama i filmovima – ''Fawlty Towersu'', ''A Fish Called Wanda'', serijalima o Harryju Potteru, Jamesu Bondu te mnogim drugim.

Terry Gilliam
Po mnogočemu poseban, Terence Vance Gilliam rodio se 22. listopada 1940. godine u Minnesoti. Jedini ne-Englez u grupi školovao se u Americi, a u vezu sa (budućim) pythonovcima došao je preko Johna Cleesea dok je ovaj radio u New Yorku na časopisu ''Help!''. Gilliam je nekoliko godina putovao po Americi i Europi, da bi ga Cleese pozvao na suradnju na projektu ''Do Not Adjust Your Sets''. Radio je sa Ericom Idleom na projektu ''We Have Ways Of Making You Laugh''. Ostalo je, kako kažu, povijest. Gilliam je ostao prepoznatljiv po svojim nadasve bolesnim i nadrealnim kolažima, a njegov mračni stil došao je do izražaja u njegovom kasnijem redateljskom radu na filmovima ''Brazil'' te ''Twelve Monkeys''. Odbio je, između ostalog, režiju filmova ''Who Framed Roger Rabbit?'' i ''Forrest Gump''. Također je bio prvi izbor autorice J. K. Rowling za adaptaciju njene knjige ''Harry Potter and the Sorcerer's Stone''. Životni san mu je režirati film o Don Quijoteu.

Eric Idle
Rodio se 29. ožujka 1943. Studirao je (i naravno završio studij) engleski jezik. Bio je član, a kasnije i predsjednik ''Footlights Kluba''. Bio je autor nekolicine emisija za BBC Radio, koautor ''Frost Reporta'', a radio je sa Jonesom, Palinom i Gilliamom na ''Do Not Adjust Your Sets''. Bio je jedini član pythonovaca koji je pisao sam. Ponosno ističe kako je 'treći najviši član Monty Pythona'. Nekoliko puta je bio domaćin na slavnom američkom showu ''Saturday Night Live''. Trenutno radi na predstavi ''Spamalot'', kazališnoj adaptaciji filma ''Monty Python and the Holy Grail''.

Terry Jones
Punim imenom Terrence Graham Perry Jones, ovaj član pythonovaca rodio se 1. veljače 1940. godine u Sjevernom Walesu. Studirao je na Sveučilištu Oxford, gdje je upoznao Michaela Palina, s kojim je kasnije radio na mnogobrojnim projektima. Pisao je za (osim za već navedene) ''Late Show'', ''Marty'', ''Complete and Utter History of Britain'' i druge. Režirao je sva tri pythonovska filma, dva od njih u suradnji s Gilliamom.

Michael Palin
Michael Edward Palin najmlađi je član u grupi, rođen 5. svibnja 1943. u Sheffieldu. Studirao je povijest na Sveučilištu Oxford. Radio je na mnogim projektima zajedno s Jonesom, a kasnije i sa Cleeseom i Chapmanom na ''How to Irritate People''. I poslije razdoblja Monty Pythona često je surađivao na projektima pythonovaca - na "Time Banditsima" i ''Brazilu'' s Gilliamom te ''Fish Called Wanda'' i njegovom neuspjelom nastavku ''Fierce Creatures'' sa Cleeseom. Kao i Eric Idle, nekoliko puta je bio domaćin ''Saturday Night Livea''.



FLYING CIRCUS (1969.-1973.)
Najveći uspjeh družine zasigurno je bila polusatna TV serija skečeva ''Monty Python's Flying Circus''. Serija se emitirala na BBC-ju u razdoblju od 1969. do 1974. godine. Prve tri sezone sastojale su se od 13 epizoda, a četvrta, posljednja (koja je snimana pod imenom ''Monty Python''), od šest epizoda. Osim toga, snimljene su i dvije specijalne epizode za njemačku televiziju pod imenom 'Monty Python's Fliegende Zirkus'. Naziv serijala je sklepan od nekoliko stvari – 'cirkus' je bio referenca na članove Pythona koji su lutali uredima BBC-ja kao da je cirkus, 'leteći' je dodan da 'cirkus' ne bi zvučao kao pravi cirkus. 'Monty Python' je dodano kao iznimno loš agent, a naziv je popratila i slika zmije, naravno pitona.

Svih šest članova se poznavalo i surađivali su jedni s drugima na desetak projekata još dok su studirali pa sve do 1969. U grupi su postojale dvije struje – Oxfordska i Cambridgeovska. Palin i Jones studirali su na Oxfordu i bili 'mirniji' dio družine. Igrom slučaja, bili su slični i visinom, kao što su s druge strane fizički slični bili i Idle, Chapman i Cleese. Oni su studirali na Cambridgeu i predstavljali su 'agresivniji' dio grupe. Cleese je bio najviši član, a time i 'najagresivniji'. Gilliam se priklonio Palinu i Jonesu, kako karakterom tako i (očito neizbježnom) visinom. Skečeve su također pisali u grupama – zajedno su radili Cleese i Chapman te Jones i Palin. Eric Idle je bio jedini član koji je pisao sam pa je često imao problema kada se njegov materijal trebao prihvatiti i realizirati. Jedino što su radili zajedno bili su dijelovi koji su međusobno povezivali skečeve. Gilliam je radio zasebno, ali je bio prisutan na sastancima grupe kad se sav napisani materijal slagao u smislenu cjelinu. Također je služio i kao svojevrsna 'test publika'. Rijetko se pojavljivao u samim skečevima (barem u odnosu na preostalih pet članova), pa je njegov najznačajniji doprinos bio izrada kolaža i animacija.

Pythoni su jednom izjavili da je jedini razlog što oni izvode svoj materijal taj što nisu vjerovali da mogu naći nekoga da izvodi njihov materijal. Pri izvođenju su imali mnogobrojne posebnosti, npr. većinu ženskih likova su izvodili oni sami (najčešće Terry Jones). Jedan od pridruženih članova bila je Carol Cleveland, koja je uskakala kada je trebalo potretirati nešto ljepše pripadnice ženskog spola nego su to bili sami Pythoni. Svaki član ekipe imao je svoju lepezu likova npr. Idle je često portretirao TV voditelje, Cleese atletske likove i priglupe mučitelje, Jones većinu ženskih likova i sl.

Serijal su režirali Ian MacNaughton, koji je kasnije radio i na njemačkoj verziji Pythona i na njihovom prvom filmu te John Howard Davies, koji je, između ostalog, režirao prvu sezonu ''Fawlty Towersa'', a kasnije i neke druge britanske serije, npr. Atkinsonovog ''Mr. Beana''.

Show je ostao upamćen po mnogim bizarnim pojavama, poput drvosječe-transvestita, prodavaonice sira, mrtve papige, golemog pudinga, Ministarstva Smiješnog Hodanja, najsmješnijeg vica na svijetu (koji bi ubio svakog tko ga pročita) i mnogih drugih.


FILMOVI I NASTUPI
And now for something completely different (1971.)
Nakon druge sezone serijala, Pythoni su 1971. godine (nakon prve dvije sezone) napravili svojevrsnu kompilaciju najdražih im skečeva. Sav materijal je ponovno snimljen i to u neiskorištenom odlagalištu u Londonu. Redatelj je bio Ian MacNaughton.

Monty Python And The Holy Grail (1975.)
Prvi pravi cjelovečernji film Pythonovaca bazirao se na legendi o kralju Arthuru i njegovoj potrazi za Svetim Gralom. Arthura je utjelovio Chapman, koji je tijekom cijelog snimanja imao problema sa svojim alkoholizmom, pa je imao poteškoća pri pamćenju dijaloga, a u nekim scenama je bio zamijenjen dublerom. Zbog svog problema, a i zbog činjenice da je portretirao glavni lik, Chapman je osim samog Arthura glumio još samo tri role, dok je ostatak ekipe po običaju tumačio barem pet likova. Ovaj se uradak također ističe i po tome što su sve ženske uloge (osim jedne Terryja Jonesa) igrale žene. Poput svih ostalih uradaka i ovaj je bio nakrcan brojnim bizarnim detaljima, poput Crnog Viteza, Vitezova-koji-govore-Ni, Dvorca Antraks, Mosta Smrti, činjenice da se u cijelom filmu vidi jedan jedini konj, prestrašenog Sir Robina itd.
Film su režirali Terry Jones i Terry Gilliam.

Life Of Brian (1979.)
Najkontroverzniji uradak Pythona. Film protiv kojeg se žestoko prosvjedovalo (jedna od prvih verzija trebala se zvati ''Jesus Christ: Lust for Glory''), koji je bio zabranjen u pojednim državama (Norveška, Irska), a usprkos svemu (zasluženo) zaradio kultni status. Priča se vrti oko čovjeka imenom Brian, koji se rodi iste večeri kao i Isus i kojeg greškom smatraju Mesijom, te dotični upada u niz situacija namijenjenih Isusu (sljedbenici, Poncije Pilat, razapinjanje na križ). Glavna uloga je i ovog puta pripala Chapmanu, iako je prvotno Cleese želio ulogu. Kako su ostali favorizirali Chapmana, sam Cleese je odstupio. Ostali Pythoni su (opet) glumili u pet-šest rola svaki. Film je producirao član Beatlesa, George Harrison, tvrdeći da je to jedini način da vidi još jedan Pythonovski film. Redatelj je bio Terry Jones. Film je 2004. godine (na dvadeset petu godišnjicu) pušten u redistribuciju u SAD-u, kao odgovor na film ''Passion of the Christ''.

Monty Python Live At The Hollywood Bowl (1982.)
Kako su Pythoni naišli na kreativnu blokadu dok su pisali scenarij za svoj slijedeći (i posljednji) uradak, odlučili su se za nekoliko nastupa u ''Hollywood Bowlu'' (od 26. do 29. rujna 1980.), gdje su izvodili svoje stare skečeve pred publikom. Materijal je snimljen, montiran i 1982. godine pušten u distribuciju. Filmski isječci koje su Pythoni koristili za vrijeme nastupa snimljeni su ranije za njemačku televiziju (režirao ih je Ian MacNaughton) i to je bio prvi put da ih vidi britanska publika.

Meaning Of Life (1983.)
Posljednja suradnja Monty Pythona kao grupe bila je (opet) kolekcija skečeva, ali, za razliku od prvog puta, sav materijal je izvorno napisan. Fillm se sastojao od segmenta "The Crimson Permanent Assurance", kojeg je režirao Gilliam i sedam segmanata o životu koje je režirao Jones (rođenje, rast i učenje, rat, srednje godine, transplantacija organa, starost, smrt) i naravno, samim smislom života. Dva su skeča posebno uzburkala duhove – ''Every Sperm Is Sacred'' (satira o stavu Katoličke Crkve naspram kontraceptivnih sredstava) i ''Restaurant Sketch'' (priča o proždrljivcu koji na kraju eksplodira usred restorana). Film nije bio kvalitetan poput ''Holy Graila'' ili ''Briana'', ali je svejedno ponudio nekoliko pythonovskih bisera.


RAZDOBLJE POSLIJE MONTY PYTHONA
Družina je nakon ''Meaning of Life'' prestala djelovati kao cjelina. Dva otada najzapaženija člana su bila (i još uvijek jesu) John Cleese i Terry Gilliam.

Cleeseova dva najpoznatija projekta su zasigurno serijal ''Fawlty Towers'', koji je napisao zajedno sa tadašnjom suprugom Connie Booth. Cleese je glumio arogantnog i pomalo čudnog vlasnika hotela u mjestašcu Torquay čiji su gosti morali trpjeti svakakve torture dok su boravili u hotelu. Drugi projekt bio je film ''Riba zvana Wanda'', koji je napisao, a također je glumio i glavnu ulogu. Partneri su mu bili pythonovac Michael Palin te Jamie Lee Curtis i Kevin Kline. Devet godina kasnije pojavio se i svojevrsni (neuspješan) nastavak – ''Fierce Creatures'' sa istom glumačkom postavom.

Gilliam se, za razliku od Cleesea, istakao režijom, između ostalih filmova ''Brazil'', ''Fisher King'', ''Twelve Monkeys'' i ''Fear and Loathing in Las Vegas''. Trenutno radi na filmu ''The Brothers Grimm''.

Michael Palin okrenuo se dokumentarnom filmu - "Around the World in 80 Days", "Full Circle", "Pole to Pole", "Sahara" i "Himalaya" su neki od njegovih hvaljenih putopisnih uradaka.

Ostali pythonovci nisu se pretjerano istakli svojim kasnijim projektima.

« povratak Luka Vukasović
© 2003 popcorn.hr